4 عامل جوش روی سر

No Comments

4 عامل جوش روی سر

به وجود اومدن جوش در سر، نسبت به بقیه نقاط پوست بدن گسترش کمتری داره، ولی به هر حال گروهی از مردم ممکنه به اون دچار شن.

جوش آسیب آزاردهنده ایه؛ اول به دلیل خارش و سوزش و بعد به دلیل ظاهر بدی که در پوست صورت بوجود میاره. ضمن اینکه ممکنه اثر اون تا مدتا بعد از بهبودی روی پوست بمونه.

 

 

شنیدن اینکه روی صورت، رانا، پشت و بازوها جوش ظاهر شه، خیلی عجیب نیس، اما اینکه بشنویم این جوشا روی سر کسی ایجاد شده، واسه خیلی از افراد عادی نیس.

 

ظاهر شدن جوشای چرکی روی سر طبیعیه؟

 

به کار بردن اصطلاح «طبیعی» واسه ظاهر شدن جوش چرکی در سر یا هر منطقه دیگه بدن غلطه.

شستشوی به موقع سر، به کار گیری شویندهای مناسب و وسایل شخصی و خیلی از همین موارد ساده، الفبای رعایت بهداشت سر هستن

میشه گفت به وجود اومدن جوش در سر، نسبت به بقیه نقاط پوست بدن گسترش کمتری داره، ولی به هر حال گروهی از مردم ممکنه به اون دچار شن.

 

به طورکلی چهار عامل اصلی واسه بروز جوش در سر هست و مهم ترین اون شپش سره. در ادامه، با این عامل و بقیه عوامل ایجاد جوش سر آشنا میشین.

1- شپش

شپش انگلیه که می تونه در سر باعث ایجاد جوشای چرکی همراه با خارش شه. این آسیب معمولا در سنین دبستان تا دبیرستان شایعه، بیشتر در ماه های ابتدایی پاییز شروع می شه و تا اسفند ماه به بالاترین درجه می رسه و مسریه. پس افراد دچار این آسیب، باید در اسرع وقت به متخصص پوست مراجعه کنن.

 

درمان شپش سر و جوشای چرکی به وجود اومده به وسیله اون با شامپوهای مخصوص شدنیه. هفته ای یه بار به کار گیری این شامپوها به مدت 15 دقیقه، ظرف دو تا سه ماه، شپش و تخمای اونو نابود می کنه و پس از اون جوشا هم کم کم برطرف می شن.

 

2- درماتیت سبورییک

همه افراد کم و بیش دچار شوره سر هستن، ولی این آسیب در بعضی افراد زیاد و به شکل مرضی ایجاد می شه که به اون درماتیت سبورئیک میگن. درماتیت سبورییک معمولا با جوشای چرکی و دانه های قرمز همراه س و به دلیل مقاومت به درمان، معمولا تا چند سال باقی می مونه.

 

البته این آسیب قابل کنترله و با به کار گیری شامپوهای مخصوص تا حد زیادی میشه ازش جلوگیری کرد. شامپوهایی مانند کتوکنازول و زینک پریتینیوم از شویندهای سر عادی در کنترل درماتیت سبوروییک هستن و فرد گرفتار می تونه هفته ای یه بار با شستشوی سر با این شامپوها این آسیب رو کنترل کنه. بهتره این شستشو در هر استحمام دو بار باشه و در هر بار شامپو 3 تا 4 دقیقه روی سر بمونه.

 

3- جوش

عامل شایع سوم در ایجاد ضایعات جوشای چرکی در سر، جوش یا جوشای غرور جوونی است.

کارکرد بوجود اومدن این جوشا در سر، مانند کارکرد ظهور اونا در بقیه نقاط پوسته و درمان اونم با همون روش درمانی جوشای غرور جوونی شدنیه.

 

4- فولیکولیت ریزنده

در مبتلایان به شپش و درماتیت سبوروییک، معمولا آسیبی به موها نمی رسه، ولی عامل چهارم ایجاد جوشای چرکی در سر می تونه باعث ریزش مو هم شه.

 

ضایعه فولیکولیت ریزنده، ضایعه ایه که دلیل پیدایش اون هنوز به طور کامل مشخص نیس و ممکنه به دلیل تنگ یا بسته شدن منافذ پوست و رشد بعضی باکتریا در این فضاها به وجود بیاد.

 

این ضایعه ریشه مو رو نابود می کنه و به خاطر همین به فولیکولیت ریزنده می شناسنش. درمان عادی این ضایعه، درمان با کپسول ایزوترتینویین 25 میلی گرمه که می تونه فولیکولیت ریزنده رو تا حد مطلوبی کنترل کنه.

 

نکته

اولین و مهم ترین نکته، رعایت بهداشت فردیه که می تونه از بروز بسیاری ضایعه ها جلوگیری کنه. شستشوی به موقع، به کار گیری شویندهای مناسب و وسایل شخصی و خیلی از همین موارد ساده، الفبای رعایت بهداشت سر هستن.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *