4 عامل تخریب کننده پوست پلیس‌ها

No Comments

4 عامل تخریب کننده پوست پلیسا

خیلی از کسائی که عضو نیروهای پلیس هستن، دچار مشکلات پوستی می شن. ایستادن دراز مدت در خیابون و قرار گرفتن در برابر تابش نورخورشید، روبرو شدن با هوای سرد یا گرم و آلودگی هوا می تونن مشکلات نامطلوبی واسه پوست داشته باشن.

قرار گرفتن دراز مدت در برابر نور خورشید، آثار مضر زیادی داره و اگه فردی مراقبت خوبی در برابر آفتاب نداشته باشه، این آثار شدید شدن می‏‏شه. اما خیلی از افراد عادت ندارن، از کرم ضدآفتاب استفاده کنن، مخصوصا آقایون که کمتر با این موضوع کنار می‏‏آیند، به خصوص اگه ضدآفتابا رنگی یا چرب باشن.

 

البته بیشتر ضدآفتابای موجود در بازار واسه آقایون هم قابل استفاده س. خیلی از افراد هم دنبال ضدآفتابای خارجی با SPF بالا هستن، اگه ضدآفتاب ایرونی با SPF 30 هم اگه هر دو ساعت یه بار استفاده شه، می‏‏تونه از آثار مضر تابش نور خورشید بر پوست جلوگیری کنه.

 

1- نور آفتاب

شاید مهم ترین اثر منفی نور خورشید، بر کلاژن سازی پوست باشه، چون کلاژن سازی رو کم می کنه، ولی ساخت بافت الاستینی زیر پوست افزایش می‏‏یابد. اثر این تغییرات هم چین وچروک پوست است.

نکته مهم در مورد نور خورشید اینه که در ارتفاعات، آثار اون شدیدتر می‏‏شه. پس به اون گروه از افسران پلیس که در ارتفاعات مشغول خدمت هستن، پیشنهاد می کنم به نکته های پیشگیرانه بیشتر توجه کنن

حتما پیش اومده با کسی روبرو ‏‏شید که همسن شماس، ولی سن بالا‏تر از شما به نظر می رسه، چون آثار چین و چروک بیشتری در صورت و پیشونی اون مشاهده می‏‏شه، مثلا در چهره کشاورزان که ساعتای زیادی در برابر نور خورشید قرار دارن، چین و چروک بیشتری هست.

 

موضوع دوم، لکه پوستیه که ممکنه در صورت و پشت دست این افراد پیدا شه، چون این دو منطقه از پوست بیشتر در برابر آفتاب قرار دارن.

 

حالا خوبیش اینه بیشتر افسران پلیس دستکش می پوشند و این دستکش چه در زمستون و چه در تابستون از آثار مضر نورخورشید جلوگیری می‏‏کنه.

 

کسائی که دستکش به دست نمی‏‏کنن، بهتره علاوه بر صورت، پشت دست هاشون هم ضدآفتاب بزنن، چون این لکه پوستی ممکنه اول فقط زیبایی رو تحت تاثیر بذاره، اما در بلندمدت ممکنه ضایعه هایی که به اونا ضایعات پیش سرطانی گفته می‏‏شه، ظاهر ‏‏شه، یعنی این ضایعه ها خودشون بی خطر هستن، اما اگه ادامه پیدا کنه ممکنه روی اونا ضایعات سرطانی به وجود بیاد.

 

البته در بسیاری موارد این سرطانا بدخیم ‏‏نیستن، اما در بعضی موارد هم ممکنه کار به سرطان‏های بدخیم بکشه.

 

این دو آسیب یعنی چین و چروک و لکه پوستی روشن تر از بقیه آثار مضر آفتابه، ولی نورخورشید می‏‏تونه باعث دچار شدن به مریضیای پوستی دیگری هم شه که یا مستقیم در بروز اونا نقش داره یا تشدیدکننده مریضی هاست، مثلا مریضی پوستی ای به نام اما پلان (Actinic) هست که با نورخورشید بروز پیدا می‏‏کنه.

 

نکته مهم در مورد نور خورشید اینه که در ارتفاعات، آثار اون شدیدتر می‏‏شه. پس به اون گروه از افسران پلیس که در ارتفاعات مشغول خدمت هستن، پیشنهاد می کنم به نکته های پیشگیرانه بیشتر توجه کنن.

 

2- آلودگی هوا

تو یه تحقیق، در مورد اندازه تاثیر آلودگی هوا بر بروز ضایعات پوستی روی سه گروه از افسران پلیس مطالعه‏ای ‏انجام شد.

 

تو یه گروه از این افسران که در برابر آلودگی هوا قرار داشتن، مشخص شد که رنگدونه های پوستی و چین و چروک پوست در این افراد بیشتر بروز می‏‏کنه، یعنی آلودگی هوا هم همون مشکلات نور خورشید رو بر پوست داره.

 

3- سرما

آثار سرما و گرما به اندازه نورخورشید نیس.

 

سرما می‏‏تونه انداما (دستا و پاها) رو دچار سرمازدگی و تغییرات دائمی ‏‏به شکل کبودی کنه.

نوک انگشتان دست و پا بیشتر در برابر این آسیب هستن.

 

در سرما باید لباس‏های زیاد پوشید. اگه تعداد لباسا بیشتر باشه، بهتر از اینه که یه لباس کلفت پوشیده شه، به خصوص در قسمتای انتهایی دست و پا.

 

کفش‏ها باید طوری انتخاب شن که خوب بتونن از پاها مراقبت کنن، آب رو به خود جذب نکنن و منفذ نداشته باشن.

 

4- گرما

گرما می‏‏تونه قرمزی پوست و سوختگی درجه یه به وجود بیاره. ایجاد میلیا یا دانه های سفیدرنگی که به دلیل زندونی شدن لایه سطحی پوست ایجاد می‏‏شن، هم از مشکلات گرماست.

 

در افراد مستعد، گرما یا سرما می‏‏تونه مدت و شدت کهیر رو زیاد کنه.

 

در گرما پوشیدن لباسای روشن کمک کننده س. علاوه بر اینا نوشیدن فراوون آب در فصول گرم هم واسه مراقبت از پوست و دیگه اعضای بدن ضرورت داره.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *