4 عامل باورنکردنی که چاق‌تان می‌کند | چاقی

No Comments

4 عامل باورنکردنی که چاق تون می کنه

اگه شما جزو آدمایی هستین که پرخوری نمی کنین، بی جنب و جوش نیستین، تغذیه مناسبی دارین اما وقتی که روی ترازو می رید مشاهده می کنین که عقربه ترازو ناجوانمردانه شروع به چرخش می کنه باید بدونین نیاز به تغییراتی در سبک زندگی و عادتای غذایی تون دارین.

یه چند وقت پیش در این بخش مطلبی با عنوان « 5 عامل باورنکردنی که چاق تون می کنه » ارائه کردیم و بی خوابی، تنشا و استرسای روزانه، هورمونای غذایی، مواد شیمیایی موجود در بسته بندیا و آلرژی رو از عوامل ناپیدای اضافه وزن معرفی کردیم.

در واقع اگه شما جزو آدمایی هستین که پرخوری نمی کنین، بی جنب و جوش نیستین، تغذیه مناسبی دارین اما وقتی که روی ترازو می رید مشاهده می کنین که عقربه ترازو ناجوانمردانه شروع به چرخش می کنه باید بدونین نیاز به تغییراتی در سبک زندگی و عادتای غذایی تون دارین. واسه آشنایی با این عوامل باورنکردنی با ما همراه باشین…

 

آنتی بیوتیکا

معمولاً واسه درمان عفونت ها آنتی بیوتیک تجویز می کنن. اما باید بدونین خیلی از کارشناسان می گن که این داروها باعث اضافه وزن می شن. در پژوهشی که در دانشگاه Emory آتلانتا انجام شد، محققان رابطه ای بین وجود باکتری در روده موشای آزمایشگاهی و اضافه وزن اونا دیدن. محققان کشف کردن موشایی که با کمبود پروتئین تنظیم کننده باکتریای روده مواجه هستن چاق تر از بقیه موشا هستن. این محققان فکر می کنن مصرف آنتی بیوتیک در آدما هم تغییراتی مشابه سطح باکتریای روده بوجود میاره. به خاطر همین آدمایی که تحت درمان با آنتی بیوتیکا قرار می گیرن چاق تر می شن.

 

نوشیدنیا و مواد غذایی رژیمی

مصرف نوشیدنیا و یا مواد غذایی رژیمی به خصوص اونایی که پر از شیرین کننده های مصنوعی هستن می تونه به زیاد شدن وزن و چاقی منجر شه. محققان به گروهی از موشای آزمایشگاهی، ماست شامل مواد شیرین کننده مصنوعی و به گروه دوم ماست شامل قندهای طبیعی دادن.

مصرف نوشیدنیا و یا مواد غذایی رژیمی به خصوص اونایی که پر از

شیرین کننده های مصنوعی هستن می تونه به زیاد شدن وزن و چاقی منجر شه

اونا بعد از دو هفته دیدن موشای گروه اول بیشتر از موشا گروه دوم چاق شدن. پس بهتره غذاهای خود رو با قندهای طبیعی مثل عسل یا شربت افرا شیرین کنین. البته باید در مصرف این مواد غذایی هم دچار زیاده روی نشید.

 

امان از رفیق بد

با اینکه دور و بریا و دوستان نقش مهمی در کمک به لاغر شدن ما اجرا می کنن اما همین افراد می تونن اثر به طور کاملً عکسی داشته باشن. مثلا اگه در رستوران دوستان شما پرخوری کنن و غذاهای چرب و سنگین سفارش بدن این احتمال زیاد هستش که شمام تحت اثر اونا غذای چرب و سنگین سفارش بدین. محققان دانشگاه هاروارد و کالیفرنیا فکر می کنن احتمال چاقی در آدمایی که یکی از اعضای خونواده یا دوستان صمیمی شون چاق هستن بسیار بیشتره. واسه پیشگیری از این احتمال تلاش کنین به جای این که تحت اثر دوستان پرخور و چاقتان قرار بگیرین روی اونا اثر مثبت بذارین. مثلا می تونین یه غذای سالم سفارش بدین یا این که با آدمایی رفت و اومد بیشتری داشته باشین که میخوان وزن کم کنن. می تونین عضو باشگاه هایی که قصد لاغری دارن بشوید.

 

آفت کش ها و افزودنیای غذایی

محققان فکر می کنن رسوب آفت کشا در مواد غذایی و هم اینکه مواد نگه دارنده و افزودنیایی که در گوشتای صنعتی استفاده می شه ضریب و نسبت چربی و عضله بدن رو به هم می زنه. این افزودنیا و آفت کشا می تونن باعث مشکل هورمونی شن که احتمال چاقی و اضافه وزن رو بالا می بره.

اگه در رستوران دوستان شما پرخوری کنن و غذاهای چرب و سنگین سفارش

بدن این احتمال زیاد هستش که شمام تحت اثر اونا غذای چرب

و سنگین سفارش بدین

یکی از بیولوژیستای دانشگاه کالیفرنیا که روی اثر این مواد شیمیایی و اضافه وزن تحقیق و مطالعه می کنه این مواد رو «obesogene» می نامد. از نظر کارشناسان دلایل چاقی بسیار پیچیده س اما از اونجایی که امروزه مصرف مواد غذایی شامل افزودنیا و مواد شیمیایی به یه سبک زندگی تبدیل شده چاقی هم کم کم به یه اپیدمی تبدیل می شه. اگه مردم مواد غذایی صنعتی کم و به جای اون مواد غذایی تازه بیشتری مصرف کنن کمتر در برابر این مواد شیمیایی قرار می گیرن و اینطوری احتمال چاقی شدنشون کم میشه.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *