4 عامل ایجاد کننده سوزش واژن

No Comments

: 4 عامل ایجاد کننده سوزش واژن

عفونت واژینال از عادی ترین عارضه های جنسی در میان بانوان هستش. با بعضی درمانای خونگی می تونین این آسیب رو برطرف کنین. بهتره با علل بروز این عفونتا و روشای پیشگیری و مقابله با اونا در ادامه این بخش آشنا شید.

خیلی از بانوان از مریضی سوزش واژن شاکی هستن و به دنبال راه های درمان اون هستن؛ یه دکتر متخصص زنان در باره دلیل این مریضی و راه های درمان اون توضیح داده.

دکتر آلیسا دوک در گفتگو با دیلی میل، به طور خلاصه به بیان چهار دلیل عادی سوزش و خارش واژن و راه حل درمانی اونا پرداخته.
این متخصص زنان میگه که خارش و سوزش واژن مسئله ایه که تقریبا بیشتر زنان در طول زندگی خود، اونو تجربه کردن. ایجاد اینجور ناراحتیایی در واژن بیشتر می تونه با اعمال تغییراتی ساده و کم در روش زندگی مانند نبود به کار گیری حولهای بهداشتی معطر واسه خشک کردن اندام تناسلی و دوش گرفتن پس از تمرینات ورزشی، راحت تر شده و یا درمان شه.
بعضی وقتا ممکنه این خارش داخلی و به وجود اومده به وسیله عفونت قارچی یا باکتریایی درون واژن باشه که باید با مصرف قرصای ضد میکروبی و پمادهای داخل واژن به وسیله اپلیکاتور، درمان شه اما در بعضی مواقع به دلیل اگزما و تحریکات پوستی در پوست خارجی اندام تناسلی و دور و بر ان ایجاد شه که باید با کرم و لوسیونای تجویز شده با مصرف موضعی درمان شه. اما در هر دو صورت درمان باید با مشورت دکتر و داروهای تجویز شده به وسیله اون انجام گیرد.
اگه سوزش واژن به مدت طولانی ادامه یابد و یا جوری شه که در روال زندگی عادی فرد مشکل ایجاد کرده و ناراحتی بسیاری بسازه، واسه درمان اون باید حتما به دکتر متخصص زنان مراجعه کرد.

چهار دلیل عادی ایجاد سوزش واژن عبارتند از:

عفونت

احساس سوزش در واژن معمولا به دلیل وجود عفونتای مخمری مثل شکلای جور واجور قارچا و باکتریای میکروبی در واژن ایجاد می شه. قارچها علاوه بر ایجاد سوزش و خارش باعث ایجاد ترشحات سفید رنگ و بی بو از واژن شده و ممکنه هنگام انجام رابطه جنسی و یا دفع ادرار درد و سوزش زیادی بسازن. اما باکتریا برخلاف قارچها، دلیل ایجاد ترشحات چرکی بدبو با بویی مثل ماهی، آبکی و خاکستری رنگ می شن. در صورت مشاهده اینجور عوارضی قبل از به کار گیری درمانای دارویی باید حتما به دکتر مراجعه کرد چون خود درمانی تو یه همچین موقعیتی دلیل شدت علائم و بدتر شدن مریضی می شه.
عفونتایی مانند کلامیدیا و سوزاک که از راه رابطه جنسی سرایت می شن و بیشتر هم بدون علائم هستن، بعضی وقتا دلیل ایجاد خارش و سوزش در اندام تناسلی می شن که باید حتما تحت درمان دارویی قرار گیرند.

تحریکات و تورم خارجی

دوش نگرفتن پس ار تمرینات ورزشی و یاعدم تعویض لباس ورزشی و لباس زیر پر از عرق به مدت زیاد، بیشتر از عوامل اصلی تحریکات خارجی اندامهای تناسلی خانمها هستن و بانوان هیچوقت نباید پس از تمرینات ورزشی و تعریق بسیار، به کار گیری پاک کننده ها، خشک کننده ها و یا اسپریای تمییز کننده واژن رو جانشین دوش گرفتن کنن، چون به کار گیری این مواد محیط اسیدی واژن(پ.هاش واژن) رو تغییر داده و دلیل ایجاد سوزش در اون می شه.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی علاوه بر ایجاد خارش دلیل خشکی واژن و احساس سوزش می شه. با اینکه سوزش واژن اکثرا به دلیل عواملی چون بارداری، یائسگی، عادت ماهیانه و مصرف قرصهای هورمونی ضد بارداری ایجاد می شه اما بعضی آدما به دلیل خشکی واژن و کمبود ترشحات باکتریایی به درد بخور اون، مستعد ایجاد سوزش و خارش در اندام تناسلی خود هستن. دلیل دیگه اونم دچار شدن به ولوودینیا، یه جور سندروم واژن با دردی مزمنه که ابتلای به اون دلیل واضحی نداشته و هنوز تشخیص داده نشده.
در همه نمونه های گفته شده باید حتما به دکتر متخصص زنان مراجعه کرده و تحت درمانای دارویی قرار گرفت.

بیماریای پوستی

سوزش واژن ممکنه مربوط به تحریکات پوستی ناحیه خارجی اون باشه، اما به دلیل نزدیکی به واژن به صورت خارش و تحریکات ناحیه داخلی واژن به نظر آید. اگزما و یا پسوریاسیس می تونه دلیل تحریک پوست و ایجاد خارش در اون شده و خاروندن پوست باعث ایجاد سوزش در اون ناحیه شه که واسه درمان باید به متخصص زنان و یا متخصص پوست مراجعه کرد.

سلامت آنلاین

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *