4 عارضه مهم کم کاری تیروئید

No Comments

: 4 آسیب مهم کم کاری تیروئید

: یه فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: کم کاری تیروئید، چاقی، درد مفصل، ناباروری و مریضی قلبی رو به دنبال داره.
به نقل از ایسنا،دکتر حسن گنجی زاده زواره، با بیان اینکه کم کاری تیروئید بیماریه که غده تیروئید مقادیر کافی از هورمونای مهم و اختصاصی این غده رو، تولید نمی کنه، اعلام کرد: زنان مخصوصا زنان بالای ۵۰ سال، احتمال بیشتری داره که به کم کاری تیروئید گرفتار شن.
: باید بدونین که به دلیل فعالیتای مربوط به هورمونای مترشحه از تیروئید، کم کاری تیروئید تعادل طبیعی عکس العملای شیمیایی بدن رو دچار مشکل می کنه.
گنجی زاده اضافه کرد: کم کاری تیروئید در مراحل اولیه با احتمال خیلی کم دلیل ظهور علایم مریضی می شه، ولی در بیشتر مواقع، کم کاری تیروئید درمان نشده، می تونه دلیل ایجاد تعدادی از مشکلات در سلامتی مثل چاقی، درد مفصل، ناباروری و مریضی قلبی شه.
این فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه حالا خوبیش اینه واسه تشخیص کم کاری تیروئید آزمایشای دقیق امتحان کارکرد تیروئید در دسترس هستن، اضافه کرد: درمان کم کاری تیروئید با هورمونای تیروئید صنعتی معمولا راحت، ایمن (وقتی که دوز مناسبی از دارو مصرف شه) و موثره.
گنجی زاده با تاکید براینکه علایم و نشونه های مریضی تیروئید بسیار گسترده س و به مقدار لایق نبودن هورمونی بستگی داره، اعلام کرد: در مشکل هورمونی، حتی اگه در مراحل اولیه، مشکلات این مریضی ظاهر نشه، پس از گذشت چند سال، بیشتر آسیب دچار پیشرفت و شدیدتر شدن می شه.
ایشون گفت: در اول با احتمال خیلی کم ممکنه که فرد متوجه نشونه های کم کاری تیروئید مثل خستگی و کسل شدن شه و به سهولت اونا رو به پیری و افزایش سن خود نسبت دهد و توجه چندانی نکنین، ولی به موازات اینکه کم کم کاهش متابولیسم و سوخت و ساز بدن ادامه یابد، ممکنه نشونه ها و علایم رو بیشتری در ایشون پیشرفت یابد.
این فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: خستگی، تنبلی و احساس کسل بودن، افزایش حساسیت به سرما، یبوست، پوست خشک و رنگ پریده، صورت متورم، صدای خشن و گرفته، افزایش سطوح کلسترول خون، زیاد شدن وزن ناخواسته، درد، حساسیت و سفت شدن عضلانی، سختی یا تورم مفاصل، ضعف عضلانی، دوره های قاعدگی شدیدتر از حالت عادی، ناخنا و موهای شکننده و افسردگی از علایم کم کاری تیروئیده.
گنجی زاده با تاکید بر اینکه اگه کم کاری تیروئید درمان نشه، نشونه ها و علایم مریضی کم کم شدیدتر می شه، گفت: تحریک همیشگی تیروئید به وجود اومده به وسیله ترشحات هورمونی از هیپوفیز به خاطر آزادسازی هورمونای بیشتر، ممکنه منتهی به افزایش حجم تیروئید (گواتر) شه. هم اینکه ممکنه با پیشرفت مریضی، فرد بیشتر دچار فراموشی شه و روندهای فکری ایشون یواش تر شه و یا احساس افسردگی کنه.
ایشون گفت: کم کاری تیروئید پیشرفته که به نام میکزودم نامیده می شه، نادره ولی وقتی این حالت ایجاد شه می تونه تهدیدی واسه زندگی شما حساب شه.
گنجی زاده با اشاره به علایم کم کاری تیروئید پیشرفته (میکزودم)، گفت: فشار خون پایین، کاهش تنفس، کاهش گرما بدن، مشکل توجه و نبود جواب به محرکا و حتی کما، از علایم کم کاری تیروئیدپیشرفتهه و حتی در موارد بسیاری میکزودم می تونه کشنده باشه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *