4 سوال شایع درباره پروتز سینه

No Comments

این روزا بعضی خانوم ها به دلایل زیبایی یا درمانی (مثلا پس از برداشتن سینه های شون بعد دچار شدن به سرطان پستون)، دوست دارن از پروتزهای سینه استفاده کنن ولی نگرانی ای که تو ذهن شون هست، اینه که این پروتزها ممکنه در آینده اختلالی در روند شیر دادن به نوزادشون بسازه یا نه؟ می توان مطمئن بود که مواد موجود در این پروتزها به درون شیر مادر نشت نمی کنه و موجب مسمومیت نوزاد نمی شه؟ اگه این سوال ها، سوال های شمام هست، با ما همراه شید.

می توان به نوزاد شیر داد؟

اولین سوال اینه که پس از گذاشتن پروتز که حجمی داره می توان پس از زایمون به نوزاد شیر داد؟ جواب این سوال درست به روش جراحی پلاستیک شما بستگی داره و این که این پروتز در کدوم قسمت و چیجوری کار گذاشته شده.

بهترین روش اینه که موقع جراحی کار گذاشتن پروتز، بخش قهوه ای سینه خراب نشه و در خط برش جراحی قرار گرفته باشه و پروتز با برشی در زیر سینه ها در محل خودش قرار داده شه، معمولا بانوانی که پروتز سینه در زیر دیواره عضلانی قفسه سینه شون قرار داده شده مشکل چندانی واسه شیر دادن به نوزادشون در آینده ندارن.

از طرف دیگه هر چی فشار پروتز روی غدد شیرساز سینه کمتر باشه، شانس بیشتری واسه تولید شیر هست. فشار بر هر غده بدن می تونه موجب مشکل در کارکرد اون غده شه. در مورد غدد شیری هم موقع جراحی پروتز باید دقت شه که فشار زیادی بر این غدد وارد نیاد.

ممکنه مواد ایمپلنت به درون شیر مادر نشت کنه؟

این دومین سوال عادی زنانیه که از این ایمپلنت ها استفاده می کنن. جواب این سوال منفیه.

الان، دو نوع پروتز سینه در بازار هست:

پروتزهای آب نمکی و پروتزهای سیلیکونی. تا الان هیچ گزارشی مبنی بر نشت این مواد از درون پروتز به سمت خارج بدن منتشر نشده. لایه های پوشش داخلی و خارجی این پروتز مانع از این می شه که مواد داخلی اون به خارج نشت پیدا کنه و نباید واسه آلودگی شیر با این اجناس نگران بود.

این پروتزها سرطان زا نیستن؟

جواب به این سوال هم منفیه. هنوز هیچ مدرکی که نشون بده پروتزهای سینه باعث ایجاد سرطان در آدم می شن، وجود نداره. برعکس تحقیقات جدید نشون داده ان که زنائی که پروتز سینه گذاشته ان نسبت به کل جمعیت کمتر دچار سرطان پستون شده ان. شاید یه دلیل اون باشه که این بانوان منظم تر واسه معاینات و ماموگرافی مراجعه کرده ان.

ولی باید این نکته رو هم مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که پروتزهای سینه می تونن تشخیص سرطان پستون رو با تاخیر رو به رو کنن؛ پروتزهای سیلیکونی و آب نمکی هر دو موادی حاجب هستن و اشعه و تابشا رو از خودشون عبور نمی بدن و اینطوری مانع دیده شدن بافت اصلی سینه طی ماموگرافی می شن.

نکته اصلی اینه که اگه شما این جراحی رو انجام بدین این مطلب رو طی معاینات رادیوگرافی سینه خود به دکتر گوشزد کنین تا با دقت و وسواس بیشتری کار خودشو بکنه.

پس از جراحی پروتز سینه، بارداری امکان پذیره؟

اگه شما پس از عمل جراحی گذاشتن پروتز سینه، باردار شید، بافت سینه شما بزرگ شده و پوست هم به دنبال اون کشیده می شه.

هم اینکه هنگام بارداری و همراه با اون اگه شیر دادن رو متوقف کنین، بافت سینه شما کوچیک و جمع می شه. پیش بینی این که چقدر این تغییرات رخ می دهد غیر ممکنه ولی حجم پروتز سینه درزمان این عملیات به همون اندازه باقی می مونه.

البته بعضی از بانوان از شل شدگی پوست دور و بر پروتز طی بارداری و شیر دادن و توقف شیر دادن شاکی هستن که در این صورت بعضی وقتا عمل های جراحی اصلاحی لازمه به وسیله جراح پلاستیک انجام شه.

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *