4 سوال درباره قاعدگی از پزشک زنان

No Comments

4 سوال درباره قاعدگی از دکتر زنان

 

این مطلب، شما رو با عادی ترین سوالایی که خانوما درباره قاعدگی از دکتر متخصص زنان و زایمون می پرسن، آشنا می کنه.

 

1- به چه دلیل قاعدگی، اخلاق آدم رو عوض می کنه؟

سندروم قبل از قاعدگی (PMS) به خاطر این اتفاق می افته که بدن به تغییرات هورمونی، حساس می شه. 10 روز قبل از شروع قاعدگی، سطح هورمونایی مثل پروژسترون و استروژن به سرعت تغییر می کنن و این تغییر دلیل بروز علایمی مثل نفخ، تغییرات خلق و خو، سردرد، حساسیت پستونا و خستگی می شه.

نزدیک به درصد از خانوما قبل از قاعدگی شون این نشونه ها رو تجربه می کنن. حتی 20 درصد از اونا دچار علائم شدیدتری می شن که بر فعالیتای طبیعی زندگی شون و حتی بر روابط فردی اونا اثر میذاره.

اما چیکار باید کرد؟ اول اینکه مطمئن شید که از نظر جسمی مشکلی ندارین. بعد تلاش کنین ورزش کنین، مخصوصا وقتی احساس می کنین خلق شما تنگ شده. مایعات زیادی بخورین، حتی هر دو ساعت یه بار. اگه با این کارا بهتر نشدید از دکتر خود کمک بگیرین. مکملای کلسیم و ویتامینا هم در کاهش نشونه های قبل از قاعدگی تاثیردارن. بعضی وقتا مصرف قرصای ضد بارداری با نظر دکتر و در موارد شدید، مصرف داروهای ضدافسردگی دلیل بهبود این نشونه ها می شه.

 

2- به چه دلیل بعضی وقتا قاعدگی بی نظم می شه؟

عادت ماهیانه خانوما هر 28 روز یه بار تکرار می شه، اما بعضی وقتا پیش میاد که شما دو ماه یه بار پریود میشین و بعضی وقتا هر 26 روز ، 35 یا 42 روز یه بار. قاعدگی طبیعی باید به فاصله 25 تا 35 روز رخ دهد؛ یعنی از شروع اولین خون ریزی تا خون ریزی بعدی باید 25 تا 35 روز طول بکشه. خیلی از خانوما که قاعدگی شون تو یه روز در هر ماه اتفاق نمی افته (مثلا تاریخ بیست و پنجم هر ماه)، فکر می کنن قاعدگی شون طبیعی نیس. ولی این افراد نباید نگران شن؛ چون لازم نیس قاعدگی دقیقا در همون روز ایجاد شه. تغییر دو سه روزه در قاعدگی، مشکل خاصی نیس. اما اگه فاصله بین دو پریود، به کمتر از 25 روز یا بیشتر از 35 روز برسه، باید با دکتر مشورت کرد.

عادت ماهیانه مخصوصا در دوران نوجوونی و سال اول بلوغ منظم نیس، چون سیستم هورمونی بدن هنوز کار خود رو خوب شروع نکرده. این ممکنه دو سال یا حتی بیشتر هم ادامه یابد. حدود 45 تا 50 سالگی هم که بیشتر خانوما به سن یائسگی نزدیک می شن، دستگاه هورمونی تقریبا خسته و عادات ماهیانه بی نظم می شن. این حالت تا زمان یائسگی ادامه داره!

حتی اگه از موضوع سن هم بگذریم، بازم بی نظم بودن عادت ماهیانه امر بسیار مهمی نیس. اما اگه عادات ماهیانه شما مدت طولانی بی نظم بود، پیشنهاد می کنیم به متخصص زنان مراجعه کنین.

استرس، اضطراب و اتفاقات نگران کننده با تغییر روند تخمک گذاری و ایجاد اختلالاتی در ترشح پروژسترون می تونن دلیل قاعدگی بی نظم شن. مشکلات تیرویید، هیپوتالاموس یا هیپوفیز که در تولید هورمونای زنونه موثر ان، هم می تونن دلیل نامنظمی عادات شن. حتی ممکنه تخمدانا دچار مشکلی باشن و با وجود فرمانی که از مغز دریافت می کنن، هورمون کافی تولید نکنن! جالبه بدونین افزایش ترشح هورمون مردونه هم دلیل نامنظمی دوره ها می شه. عفونت، تومور، فیبروم یا آندومتریوز هم می تونن از دلیلای احتمالی باشن.

از دلایل دیگه بی نظمی یا قطع قاعدگی، اضافه وزن ، کاهش وزن ، مشکلات تغذیه ای و انجام ورزشای سنگینه.

 

3- به چه دلیل بعضی وقتا بین دو قاعدگی، ترشحات سفید رنگ دیده می شه؟

نگران نباشین؛ این ترشحات طبیعی هستن. این ترشحات در بعضی روزا کمتر و بعضی وقتا بیشترند. غددی که داخل واژن قرار گرفتن این ترشحات رو تولید می کنن که نقش اصلی اون جلوگیری از ورود میکروب به داخل رحمه. در میان دو دوره و در زمان تخمک گذاری اندازه ترشحات زیاد می شه و وجود اون کمک می کنه تا در این زمان اسپرما راحت تر از دهانه رحم بالا برن و به تخمک برسن.

در حالت طبیعی این ترشحات، بی رنگ و بی بو هستن، اما اگه ترشحات زرد رنگ یا سوزناک یا بد بو بودن، می تونن نشونه بروز عفونت یا قارچ باشن. در این صورت واسه جلوگیری از پیشرفت عفونت باید به دکتر متخصص زنان مراجعه کرد.

 

4- استفاده طولانی مدت از تامپون، شوک توکسیک می آورد؟

سندروم شوک توکسیک به دلیل عفونت باکتریایی ایجاد می شه و با حملات یهویی تب و لرز، اسهال، تهوع، درد عضلانی و بثورات پوستی مشخص می شه. اگه تامپونا به مدت طولانی بمونن، زمینه رو واسه ایجاد عفونتای باکتریایی آماده می کنن. بهترین وضعیت اون هستش که تامپونا هر 8 ساعت یه بار تعویض شن.

ترجمه: مژگان کریمی

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *