4 راه تشخیص جنین منگول در بارداری

No Comments

4 راه تشخیص جنین منگول در بارداری

حدود هفته بیستم بارداری، دکتر متخصص زنان، مادر باردار رو واسه بررسی سلامتی جنین به مرکز انجام سونوگرافی برگشت میده. جنینای که به سندروم داون گرفتار هستن، درزمان سونوگرافی علامتای خاصی از خود میدن.

 

این ناهنجاری در کروموزم شماره 21 ایجاد می شه که مشکلات خیلی از جمله مشکلات جسمی و ذهنی رو در نوزاد بوجود میاره.

 

از جمله علایم کلی و زودرس این مریضی، مشکلات یادگیری و تاخیر در رشده.

 

راه های تشخیص این سندرم در دوران بارداری عبارتند از:

1- سونوگرافی ان تی: حالا خوبیش اینه امروزه خیلی از پزشکان، مادران حامله رو حدود هفته های یازدهم تا چهاردهم بارداری، واسه انجام سونوگرافی ان اتی به مراکز مربوطه برگشت میدن.

 

در این نوع سونوگرافی، اندازه ضخامت پشت گردن جنین بررسی می شه. معمولا ضخامت پشت گردن جنین گرفتار به سندروم داون بیشتر از جنینای طبیعیه.

 

الان، آزمایش غربالگری سندرم داون به همه مادران باردار پیشنهاد می شه. در این آزمایشات که معمولا در سه ماهه اول بارداری  انجام میشه، از راه های غیرتهاجمی مثل آزمایش خون مادر و یا سونوگرافی استفاده می شه.

 

2- سونوگرافی: معمولا حدود هفته بیستم بارداری دکتر متخصص زنان و زایمون، مادر باردار رو واسه بررسی سلامتی جنین به مراکز انجام سونوگرافی برگشت میده. جنینای که به سندروم داون گرفتار هستن، درزمان سونوگرافی، نشونه های خاصی دارن، مثلا جنین منگول دچار ناهنجاری در شکل ظاهری پل بینیه.

 

اگه دکتر متخصص درزمان سونوگرافی تشخیص بده که پل بینی جنین کوتاه تر از حد طبیعیه و یا بدون پل بینیه، از علائم ابتلای جنین به سندروم داون حساب می شه.

سن مادر تاثیر مهمی در ابتلای جنین به این مریضی داره. بدیش اینه امروزه با افزایش سن ازدواج و دیر بچه دار شدن زن و شوهرا، این ناهنجاری در جوامع به سرعت رشد کرده

هم اینکه دکتر متخصص رادیولوژی، اختلالاتی رو در کلیه ها و ساختار قلب و روده جنین گرفتار به سندرم داون تشخیص میده.

 

در سونوگرافی، اگه فاصله زیادی بین انگشت اول و دوم پای جنین به وسیله متخصص رادیولوژی مشاهده شه تا حدی اونو واسه تشخیص جنین منگول کمک می کنه.

 

اگه درزمان انجام سونوگرافی، استخون کوتاهی در وسط انگشت پنجم دست مشاهده شه، به احتمال زیاد این جنین به منگولیسم مبتلاه. این پدیده رو هیپوپلازی می گن.

 

3- آزمایش خون: معمولا درزمان سه ماهه اول بارداری، از مادران باردار آزمایش خون جهت بررسی سلامت جنین و خود مادر گرفته می شه. درزمان این آزمایش، ابتلای جنین به سندروم داون هم بررسی می شه.

 

هم اینکه آزمایش خون معروفی به نام کواد مارکر درزمان سه ماه دوم بارداری (حدود ماه چهارم بارداری) از مادر به عمل میاد که یافته های غیر طبیعی این تست، می تونه ابتلای جنین به این سندروم رو مشخص کنه.

 

البته آزمایش خون معمولا دارای پاسخای مثبت کاذب هم هستش و در صورت مشکوک بودن تست، آزمایشات بیشتری واسه تشخیص قطعی انجام می شه.

4- آمنیوسنتز: آزمایش آمنیوسنتز به دلیل خطری که واسه سلامتی جنین داره، شایع نیس و واسه همه افراد انجام نمی شه. این تست به تشخیص و صلاحدید دکتر متخصص زنان انجام میشه.

 

طی این آزمایش، دکتر متخصص با سرنگ خاصی، مقداری از مایع آمنیوتیک (مایعی که داخل رحم مادر و دور و بر جنین هست) و پرزهای جفت رو مثلا برمی داره.

 

یکی از خطراتی که این آزمایش داره، اندازه بالای سقط جنینه که طی وارد شدن سوزن سرنگ به کیسه آب جنین و از دست رفتن مایع دور و بر جنین اتفاق می افته.

 

ممکنه مادر پس از انجام این آزمایش، با پاره شدن کیسه آب جنین مواجه شه و جنین خود رو به دلیل خشکی و عفونت احتمالی از دست بده.

 

پس این آزمایش حتما باید به وسیله متخصص مربوطه انجام گیرد و تموم شرایط مادر و جنین واسه انجام این تست در نظر گرفته شه.

 

چند نکته

– هیچ وقت دکتر متخصص و ماهر نمی تونه فقط با در دست داشتن جواب یکی از تستایی که در بالا بیان شد، به طور قطعی سندروم داون رو در جنین تشخیص بده، بلکه یه سری از آزمایشان واسه این تشخیص لازمه.

 

– جنینایی که به این سندروم داون گرفتار هستن، هیچ گونه علامتی در مادر ایجاد نمی کنن و بارداری این دسته از جنینا، به شکل طبیعی صورت میگیره.

 

– سن مادر تاثیر مهمی در ابتلای  جنین به این مریضی داره. بدیش اینه امروزه با افزایش سن ازدواج و دیر بچه دار شدن زن و شوهرا، این ناهنجاری در جوامع به سرعت رشد کرده. بهترین سن بارداری واسه بانوان بین 20 تا 35 سالگیه. معمولا بارداریای بالای سن 35 سالگی با خطرات خیلی از جمله تولد نوزاد مونگول همراه س.

البته مادران با سن مناسب هم ممکنه دارای اینجور فرزندی شن. پس باید آزمایشات بالا رو انجام داد.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *