4 دلیل که شما را وادار به ترک میز کارتان می کند

No Comments

: هیچ میدونید که نشستنای دراز مدت چه ضررهایی واسه شما می تونه داشته باشه؟ معمولا وقتی که درگیر یه کار میشیم اولویت اول خود رو واسه انجام سریع تر اون کار می ذاریم و بقیه مسائل حتی سلامت خود رو فراموش می کنیم. این درحالیه که اگه ضررهایی که با این رفتار متوجه شما می شه رو می دونستین حتما حتی واسه چند دقیقه کار خود رو ترک کرده و از حالت نشسته و ثابت بدن خود فاصله می گرفتید.

کارشناسان در اواسط دهه ۱۹۸۰ ارتباطایی بین رفتارای بی جنب و جوش مانند تماشای تلویزیون و وضعیت اضافه وزن کودکان و نوجوانان پیدا کردن. تحقیقات گذشته نشون میده که این رفتارای بی جنب و جوش در سلامتی بزرگسالان هم می تونه اثرات منفی زیادی داشته باشه. رفتارهایی کم جنب و جوش نامیده می شن که کمترین اندازه مصرف انرژی رو به همراه داشته و عضلات و انداما رو تو یه موقعیت ثابت نگه می دارن. این رفتارا حتی اندازه مرگ و میر رو در بزرگسالان افزیش میده.

به طور خاص آدمایی که زمان بیشتری رو بی جنب و جوش می مانند بیشتر در برابر دچار شدن به دیابت نوع ۲ و بیماریای قلبی عروقی و سندروم متابولیک و زیاد شدن وزن و چاقی هستن. نشستن بدون جنب و جوش به مدت زمان طولانی بدون اینکه هیچ حرکت کششی و جنبش و استراحت عضلات رو به همراه داشته باشه می تونه احتمال دچار شدن به مرگ زودرس رو در شما زیاد کنه.

خیلی از ما درصد خیلی از تایم روز رو در پشت رایانه نشسته و بعد از تموم شدن کارای مون هم واسه استراحت تماشای تلویزیون می پردازیم. بعضی از ما به اندازه ای به فکر سلامتی مون هستیم که تلاش کنیم با ورزش بی تحرکی و روند داغون کننده زندگی خود ار جبران کنیم اما حتی ورزشی منظم و متناسبی که چند بار در هفته انجام شه و یعنی یه وضعیت ایده آل باشه هم نمی تونه خوب رفتار بدون جنب و جوش رو جبران کنه. حتی درصورتی که ورزشکار هستین هم باید یادتون باشه که بدن شما هر یک ساعت یه بار به یه جنب و جوش هر چند کوچیک نیاز داره.

در ادامه ۴ دلیل که در طول روز شما رو مجبور به ترک میز کارتون می کنه،  به شما می گیم.

۱. نشستن واسه زمان طولانی شانس دچار شدن به دیابت نوع ۲ رو زیاد می کنه

اگه علاقه ای به این مریضی پردردسر ندارین هر یک ساعت یه بار مبادرت به ترک میز کارتون کنین.

۲. نشستن در زمان طولانی باعث ایجاد مشکل در کارکرد طبیعی کلسترول سال بدن شما می شه

اینطوری ترک میز کارتون در طول روز و جنب و جوش باعث کاهش خطر دچار شدن به بیماریای قلبی عروقی می شه.

۳. نشستن بیشتر از اندازه باعث دچار شدن به دردهای عضلانی و مشکلات در اندامای بدن می شه

بدن شما واسه بی جنب و جوش موندن بیشتر از اندازه در طول روز طراحی نشده و نیاز داره تا هر چند مدت یه بار جنب و جوش داشته باشه.

۴. ترک میز کارتون مغز شما رو آماده نگه می داره

بعضی وقتا ترک کردن کار و کمی دور شدن از فضای قبلی اجازه میده تا مغزتون هم استراحت کرده و واسه جست و خیز و خلاقیت دوباره آماده شه.

پس هروقت کاری داشتین که شما رو مجبور به نشستن طولانی مدت می کرد موارد زیر رو رعایت کنین.

  • خود رو عادت بدین که در هر ساعت چند دقیقه وایسید هم اینکه یه کار واسه خود در نظر بگیرین که شما رو مجبور کنه هر یک ساعت کمی قدم بزنین. مثلا هر یک ساعت به آشپزخانه برید و واسه خود یه لیوان آب بیارین.
  • موقع استراحت بین کار یا تایم ناهار خود رو مجبور به ترک میز کارتون و کمی قدم زدن بکنین. حتی اگه رستوران اداره تون فاصله ای با شما نداره یه راه طولانی تر رو انتخاب کرده و کمی واسه رسیدن به اون قدم بزنین.
  • بعضی حرکات کششی و یوگا که مخصوص کشش عضلات پشت شمان رو یاد گرفته و در روز بعضی وقتا اونا رو انجام بدین. این کار کمک می کنه تا فشاری که روی عضلات تون مونده کم شه.
  • به جای اینکه به همکارتون ایمیل بدین از جای خود برخواسته و به میز کار اون برید و حرف تون رو روبرو به اون بگید.
  • در خونه واسه خود یه پیاده روی بعد از شما با خونواده تون تدارک ببینین و این کار رو در برنامه روزانه تون بذارین. این رفتار می تونه حتی شما رو به اعضای خونواده تون هم نزدیک تر کنه.
  • اگه حیوان خونگی مثل سگ یا گربه دارین که نیاز به پیاده روی روزانه دارن این کار رو خودتون انجام بدین.

بدن ما واسه زندگی کم تحرکی که براش تدارک دیده ایم طراحی نشده. اجداذ ما در روز کیلومترا واسه پیدا کردن غذا و شکار راه می رفتن  و تنها وقتی که می خواستن بخوابن بی جنب و جوش بودن. شک نداشته باشین سبک زندگی ماشینی و مشاغل اداری یا ساعتای طولانی رانندگی ما رو مجبور می کنه تا بی جنب و جوش باشیم اما می تونیم با اضافه کردن عادات خوب خود رو از این وضعیت خلاص کرده و شانسی واسه سلامت خود بسازیم. کمی جنب و جوش در روز ما رو سرحال تر و سرحال تر و حتی خلاق تر می کنه.

.

منبع : 7ganj.org

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *