4 دلیل خوب برای خوردن تخمه آفتاب‌گردان | سبزیجات

No Comments

4 دلیل خوب واسه خوردن تخمه آفتاب گردان

اجازه بدین گل آفتاب گردان رو گل عاشق بنامیم. گلی زردگون اما عاشق آفتاب. از دل اینجور گل عاشقی تخمهایی به عمل میاد که پر از مواد مغذیه.

 

این تخمهای پرطرفدار هم اینکه پر از ویتامین B و ویتامین E هستن. واسه آشنایی بیشتر با تخمهای عاشق ترین گل دنیا با ما همراه باشین.

 

1- تخمه آفتاب گردان به شما انرژی میده

یه مشت تخمه آفتاب گردان 55 درصد تیامین یا همون ویتامین B1 لازم روزانه ما رو تأمین می کنه. هم اینکه بهتره بدونین که تخمه آفتاب گردان شامل اندازه زیادی فولات (اسیدفولیک) و اسید پانتوتنیک یا ویتامین B5 و ویتامینای دیگه گروه B هستش. این ویتامینا باعث می شن که بدن خوب بتونه از هیدراتای کربن (قندها) استفاده کنه و پرانرژی باشه.

ترکیبات تخمه آفتاب گردان داخل روده با کلسترول وارد جنگ شده و باعث کاهش

جذب اون می شن

2- تخمه آفتاب گردان اندازه کلسترول خون رو پایین می آورد

تخمهای آفتاب گردان پر از اسیدهای چرب اشباع نشده پُلی، مخصوصا به صورت اسید لینولئیک هستن که یه اسید چرب امگا 6 حساب می شه.

از این گذشته در این تخمها حدود 20 درصد اسیدهای چرب اشباع نشده مونو هم هست. این اسیدهای چرب، وقتی که در تعادل با امگا 3ا قرار بگیرن واسه سلامت قلب و عروق بسیار مفیدن.

تخمهای آفتاب گردان پر از فیتواسترولا هستن؛ یعنی در هر فنجون حدود 270 میلی گرم. این ترکیبات ساختاری مثل کلسترول دارن و با کلسترول بد خون (LDL) مقابله می کنن. در واقع ترکیبات تخمه آفتاب گردان داخل روده با کلسترول وارد جنگ شده و باعث کاهش جذب اون می شن. اینطوری کلسترول از راه مدفوع دفع می شه.

3- تخمه آفتاب گردان پر از منیزیمه

نصف فنجون تخمه آفتاب گردان شامل حدود 255 میلی گرم منیزیمه. منیزیم یه ماده مغذی لازم واسه بدنه که مانع سکته قلبی می شه، اثرات منفی سندروم قبل از قاعدگی رو آرامش میده، فشار خون بالا رو کم می کنه، ضدالتهابه، باعث کاهش وزن می شه، از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می کنه و به بدن کمک می کنه تا با عفونتا و مریضیا مقابله کنه.

 

4- تخمه آفتاب گردان باعث آرامش آلرژی و بعضی از مشکلات التهابی می شه

تخمه آفتاب گردان

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *