4 دلیل خستگی و خواب آلودگی

No Comments

همیشه دلیل خواب آلوده بودن و خستگی، کمبود خواب یا کار زیاد نیس. دلایل بسیاری هست که می تونه دلیل شه شما همیشه احساس خستگی کنین. اینجا به 4 مورد اشاره می کنیم:

1- عفونت ها

هرچند عفونت ها علایم ظاهری بسیاری دارن اما بعضی وقتا ممکنه عفونتی در بدن شما در حال گسترش باشه بدون اون که شما متوجه اون باشین یا دکتر تشخیص داده باشه. مثلا در مریضی مربوط به سیستم ایمنی، عفونت ممکنه خود رو به شکل خستگی شدید بروز دهد.

در مریضی بروسلوز هم که به وسیله باکتری بروسلا آبورتوس(brucella abortus) از گوسفند، اسب یا گاو آلوده یا حتی شیر اونا به آدم منتقل می شه، نشونه عفونت، خستگی بیشتر از اندازه  و خواب آلودگی است.

2- آلرژیا

جالبه بدونین هیستامین و دیگه ترکیب های شیمیایی که بدن واسه مقابله با آلرژی ترشح می کنه، خواب آور هستن.

از طرف دیگه سرفه، عطسه به وجود اومده به وسیله بوییدن یه گل یا التهاب دستگاه تنفسی به دلیل ورود هاگ ها به درون بینی دلیل بی خوابی می شه.

به خاطر همین همه داروهای مقابله با آلرژی خواب آور هستن. قبل از مصرف این داروها با دکتر تون مشورت کنین.

3- کم خونی

اصلی ترین کار گلبول های قرمز رسوندن اکسیژن از ریه ها به دیگر بخش ها هستش. وقتی فردی دچار کمبود گلبول قرمز می شه یا اختلالی در کارکرد گلبول ها پیش می آید فرد دچار کم خونی شده و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین به اندازه ای احساس خستگی می کنه که از انجام کارای عادی روزمره برنمی آید.

یه آزمایش ساده خون می تونه نشون بده فرد دچار کم خونیه یا خیر. در صورت مثبت بودن جواب باید به دنبال دلیل کم خونی گشت. یه خون ریزی داخلی یا تغذیه نادرست می تونه دلیل این دو باشه.

4- به هم ریختگی هومورنی

در زنان، کاهش هورمون استروژن در بیشتر موارد می تونه دلیل کاهش وزن، خستگی، کاهش میل جنسی و در کل کاهش اشتیاق شه.

البته باید گفت کمبود یا زیاد ترشح شدن هورمونای دیگری در بدن هم می تونه همین یافته ها رو به دنبال داشته باشه؛ حالا خوبیش اینه یه تست ساده هورمون می تونه این موضوع رو روشن کرده و دکتر با تجویز آمپول یا قرص یا پماد دلیل تنظیم هورمون مربوطه در بدن شه.

سلامتیران

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *