4 دلیلی که دستها پیر تر بنظر می رسند | تغذیه سالم

No Comments

4 دلیلی که دستها پیر تر بنظر می رسن

دست

مسئله: پوست نازک و پر از چروک

ماری لوپو، یه متخصص پوست در نیواورلئان میگه «نور خورشید، کلاژن که پوست رو منعطف و سفت نگه می داره رو تجزیه می کنه. وقتی که لایه جزئی چربی نازک می شه، دستها لاغر و اسکلتی بنظر می رسن.»

گروهی از مواد تشکیل دهنده رتینوئیدها، اسیدهای آلفا هیدروکسی و پپتیدها، کلاژن میسازن و پوست رو کم کم کلفت می کنن. با اینحال شما به یه کرم دست مخصوص نیاز ندارین. کیمبرلی بوتر ویک، متخصص پوست میگه «اگه شما از محصولی که شامل این مواده، روی صورتتون استفاده می کنین، اونو روی دستاتون هم بمالید. واسه بهترین یافته ها از یه رتینوئید RX مانند Renova یا Avage استفاده کنین.

این کار هم خوبه: یه لایه برداری هفتگی در خونه که سلولهای مرده رو حل کرده و پوست صاف تر رو رو می کنه و ماهی یه بار میکرودرم ابریژن خونگی واسه براق کردن سطح پوست.» با اینکه هیچ کدوم از اونا به اندازه درمانهای حرفه ای موثر نیستن، اما لوپو میگه که اونا می تونن ضخامت پوست رو بهتر کنن.

مسئله: وریدها

لی شولمن، متخصص رگ میگه: «رگهایی که معمولا در زیر پوست گوشتالو قابل رویت نیستن، با کاهش چربی و کلاژن، برجسته می شن.»

مرطوب کننده هایی که کلاژن میسازن (نگاهی به پوست نازک و چروک دار بندازین) می تونن به چاق کردن پوست کمک کنن، بطوریکه رگها کمتر به چشم بیان. واسه به کمترین حد ممکن رسوندن اختلاف رنگ بین پوستتون و رگهای بنفش رنگ، از یه کانسیلر مات یا یه محصول برنزه کننده استفاده کنین. راه حلای دیگه طلا و جواهر و مانیکور. تو یه مطالعه گذشته، مردم به فکر بودن که زنان در وقتی که دستهایشان رو با حلقه و لاک زینت می دادن، جوون تر بودن.

ناخنا رو کوتاه نگه دارین ــ نوک سفید ناخنها باید حدود 4 میلیمتر بلندی داشته باشه. ژان آرنولد، از موسسین Creative Nail Design (یه شرکت مراقبت از ناخن) میگه «فرمهای کوتاهتر ناخن از ظاهر مفاصل بند انگشت و رگها یبرجسته می کاهند.»

مسئله: لکه های به وجود اومده به وسیله نور خورشید

قرار گرفتن در برابر اشعه های UV به سلولهای تولید کننده رنگدونه (ملانوسیتا) آسیب زده و باعث تشکیل لکه های قهوه ای می شه. بوتر ویک میگه «در میان رانندگان، دست چپ (دستی که خورشید به اون می تابد) بیشتر پیر تر بنظر می رسه.

از یه لوسیون جداگونه که شامل 2% هیدروکینون (HQ) (موثرترین عامل سفید کننده است) استفاده کنین. لوپو میگه: «HQ به داخل ملانوسیتها نفوذ کرده و مانع تولید ملانین (رنگدونه ای که باعث این تغییر رنگ می شه) می شه.»

از همین حالا شروع کنین، چند ماه زمان می بره تا متوجه تغییر زیادی شید. واسه یافته های سریعتر، لوسیونی رو انتخاب کنین که شامل رتینول یا آلفا هیدروکسی اسید که به نفوذ HQ به داخل پوست کمک می کنه هم باشه. واسه جلوگیری از ایجاد لکه های جدید، ضدآفتاب خیلی با اهمیته. از محصولی استفاده کنین که شامل یه ضدآفتاب وسیع الطیف با SPF دست کم 15 باشه. واسه مراقبت بهتر، روی برچسب محصول به دنبال آووبنزون، مکسوریل یا هلیوپلکس باشین.

مسئله: خشکی

باافزایش سن، پوست روی دستهای شما ، چربی روان کننده کمتری تولید کرده و توانایی اش واسه حفظ رطوبت رو از دست میده.

به کار گیری لوسیون در طول روز، هیدراتاسیون رو زیاد می کنه. واسه مهم و موم کردن رطوبتی که پوستتون جذب کرده، بدون این دست اون دست کردن بعد از شستن دستاتون به اونا لوسیون بمالید. یه کرم دست بخرین. فرمول اونا شامل هومکتانتهایی مانند اسید هیالورونیک، گلیسیرین یا اوره س که رطوبت رو جذب کرده و در پوست نگه می داره. فرمولی رو انتخاب کنین که شامل SPF باشه.

سالها قرار گرفتن درمعرض نور خورشید، در تولید پروتئینی که به تشکیل لایه خارجی مهر و موم کننده رطوبت پوست کمک می کنه، مشکل ایجاد کرده و هیدراتاسیون رو به انتها میرسونه. واسه مراقبت از دستها قبل از قرار دادن اونا در برابر پاک کننده های خونگی یا غوطه ور کردنشون در آب صابونی، کرم بزنین و یه دستکش با آستر پنبه ای بپوشید./ فیتنس مگزین

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *