4 دستور برای کاهش آلرژی پاییزی

No Comments

4 دستور واسه کاهش آلرژی پاییزی

مریضی آلرژی یا حساسیت، در خیلی از افراد شایعه که در فصل بهار و پاییز شدید شدن می شه. ولی بعضی وقتا مشاهده می شه که فردی مریضی آلرژی نداره، ولی در فصل پاییز دچار آبریزش بینی هنگام صبح یا عصر می شه که نشون دهنده بروز آلرژیه.

 

آبریزش بینی، خارش و سوزش چشم ها و گرفتگی بینی از علائم آلرژی در فصل پاییز هستن که افراد رو خسته می کنه.

 

شما با عمل به پیشنهادای زیر می تونین این مشکل رو در خود کم کنین:

 

1- عوامل شدید شدن کننده و محرک آلرژی رو بشناسین.

عوامل آلرژی زا یا آلرژن، بسته به نوع منطقه متفاوت هستن، ولی متخصصین فکر می کنن اصلی ترین عامل بروز آلرژی در فصل پاییز، کپکا هستن.

این کپکا روی پوشش گیاهی بیرون از منزل و علفای خشک رشد می کنن. رطوبت اندازه کپکا رو زیاد می کنه.

 

بعد از بارندگی، اندازه کپکای خارج از منزل زیاد می شن. هر چقدر هم اندازه بارندگی بیشتر باشه، اندازه این کپکا و گرده های گیاهی بیشتر می شه.

 

2- روش پیشگیری رو یاد بگیرین.

متخصصین میگن اصلی ترین روش واسه جلوگیری از دچار شدن به آلرژی، دوری از مواد آلرژی زا هستش. راه های زیادی واسه حذف یا کاهش تماس با آلرژنا هست که ما براتون میگیم:

 

– هنگام پیاده روی در پارک یا موقع باغبانی کردن، ماسک بزنین.

 

– فضای داخل منزل خود رو از مواد آلرژی زا پاک کنین؛ مثلا به طور مرتب وسایل خونه رو گردگیری کنین، فرشا و موکتا رو جاروبرقی بکشین (فیلتر جاروبرقی رو هر چند مدت یه بار عوض کنین) و سرامیکای کف زمین اتاقا رو از گردوخاک پاک کنین.

 

– وقتی می خواین به جایی سفر کنین، اندازه گرده های گیاهی در اون منطقه رو در نظر بگیرین. بهتره کنار دریا برید که اندازه گرده ها در اونجا کمه. واسه این که از اندازه گرده ها باخبر شید، به گزارش آب و هوای اون منطقه در اخبار گوش بدین.

 

– مراقب چشماتون باشین. موقعی که بیرون از منزل هستین، عینک آفتابی بزنین تا اندازه تماس گرده ها رو با چشماتون کم کنین.

 

– شبا، قبل از خواب موهاتون رو بشورید تا گرده های گیاهی رو از روی موهاتون پاک کرده باشین. هم اینکه با این کار، گرده ها رو به بالش تون منتقل نمی کنین.

وقتی که اندازه گرده های گیاهی در هوا زیاده، از ورزش کردن در بیرون از منزل دوری کنین. اندازه گرده افشانی گیاهان هنگام صبح و عصر زیاده

– تا حد امکان از نگهداری حیوانات خونگی مثل سگ دوری کنین، چون به دلیل چرخیدن در هوای آزاد، اندازه گرده ها روی بدن اونا زیاده.

 

3- دنبال یه درمان مناسب باشین.

دکتر داروهای زیادی رو بهبود آلرژی شما تجویز می کنه. این داروها، التهاب مخاط بینی رو کاهش میدن.

 

اسپریای مخصوص بینی، قبل و درزمان آلرژی فصلی استفاده می شن.

 

داروهای آنتی هیستامین هم معمولاً همراه با داروهای کورتیکوستروئیدهای بینی تجویز می شن.

 

قطره های چشمی هم خارش چشم رو کم می کنن.

 

ماده ضد احتقان در داروهای ضد آلرژی، فشارخون و ضربان قلب رو زیاد می کنه، پس قبل از مصرف این نوع داروها حتماً با دکتر خود مشورت کنین تا ضرری واسه شما نداشته باشن.

 

یه روش درمانی دراز مدت واسه درمان آلرژی، ایمونوتراپیه. در این روش مقدار خیلی کمی از ماده آلرژی زا به فرد تزریق می شه که جواب ایمنی (آنتی بادی) بدن اونو تحریک می کنه. اما این روش درمانی زمان زیادی می بره. بیشتر پزشکان این درمان رو سه تا پنج سال واسه مریض ادامه میدن.

این روش بیشتر در افراد بزرگسال استفاده می شه تا در کودکان. اجرای این روش درمانی در کودکان باعث می شه که اونا به مواد آلرژی زای جور واجور حساس شن و در نتیجه آلرژی اونا بدتر شه.

 

4- مراقب غذایی که می خورید باشین.

مواد غذایی ای رو که باعث شدید شدن و شروع آلرژی در شما می شن، بشناسین و از مصرف اونا دوری کنین. تحقیقان نشون داده که یه سوم افراد گرفتار به آلرژی پاییزی، به مواد خوراکی هم آلرژی نشون میدن.

نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *