4 خطر پنهان درد شکمی در زمان قاعدگی

No Comments

: 4 خطر مخفی درد شکمی در زمان قاعدگی

: درد مهیبی که هرماه به سراغ آدم میاد یه چیز معمولیه یا نشونه ایه از چیزی جدی تر؟ در ادامه مطلب، ما به شما کمک می کنیم تا راز و رمز این درد رو بفهمین.
فرقی نمی کنه  که درد  ناچیز  و خسته کننده س که یه شب زمان میبره یا یه جور شکنجه س که شما  رو چند روزی خونه نشین می کنه، در هر حال خیلی از ما با  دردهای قاعدگی بیگانه نیستیم. در واقع ، بیشتر از 50 درصد از زنان ،  هر ماه درجاتی از این دردها رو متحمل می شن.
قبل اینکه  واسه آرامش این درد دوباره به سراغ  هوله گرم برید، چند چیز هست که بهتره بدونین. اول از همه،  این روزا  داروهای موثری واسه کمک به آرامش  این دردها وجود دارن. -اما نکته مهمتر اینه که همه قاعدگیا طبیعی نیستن-  و گاه  نشونه  ای  از یه شرایط شاید جدی هستن. اینجا  فهرستی از چیزایی رو  که به کمک اونا می تونین علامتهای مهمی رو شناسایی کنین  براتون میاریم که به معنی ضرورت مراجعه  به متخصص زنان واسه بررسی بیشتر هستن.
علامت اول  : " درد ماهانه خیلی شدید" ، اما اگه داروهای  مسکن معمولی رو زود مصرف کنم،  دردها رفع می شن.
مقصر احتمالی :
فقط درد ساده مربوط به قاعدگی.  مواردی از گرفتگی عضلات  که با مسکنای  بدون نسخه دکتر  رفع می شن، احتملا چیز مهمی نیستن.
سوزان بریل، که دکتر و مدیر بخش دارو  در بیمارستان سنت پیتر در نیو جرسی آمریکاست در این باره توضیح میده که : این موارد مربوطند به  ترشح یه ماده شبه هرمونی موجود در بدن به نام پروستاگلاندیس،  که وجود اون دلیل انقباض رحم واسه خروج خون و بافتهای رحمی  از بدن می شه. پروستاگلاندیس، هم اینکه دلیل منقبض شدن روده های شما می شه و  این انقباض  دلیل اسهال و  احساس دل پیچه و آشوب در ناحیه شکم می شه.
هر چند گرفتگیایی مثل اینا نگران کننده نمی باشن، این بدون معنا نیس که شما باید درد بکشین و اونا رو تحمل کنین. داروهای  ضد التهاب (مانند Advil یا Aleve) با هدف قرار دادن پروستاگلاندیس درد رو آروم می کنن.  به محض رخ  دادن  اولین مورد تیر کشیدن درد، اونا رو به کار ببرین، هرچقدر زودتر دارو رو استفاده کنین تولید ماده پروستاگلاندیس کندتر می شه و درد کمتری احساس می کنین. اگه این داروها اثری بر درد نداشتن به متخصص زنان مراجعه کنین، بعضی از کارشناسان در این موارد مسکنای قویتری رو تجویز می کنن. گرم کردن هم کمک می کنه، پس از هوله گرم یا بطری آب گرم  هم  می تونین استفاده کنین.
راه حل دیگه: دوباره قرص بخورین. مری جین مینکین، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه ییل در رشته مامایی و بیماریهای زنان، میگه: قرصای جلوگیری از بارداری، روند تخمک گزاری رو متوقف می کنن، پس لایه مخصوص در رحم تشکیل نمی شه و در نتیجه مقدار کمتری از ماده پروستاگلاندیس در بدن تولید می شه.
علامت دوم : "در این اواخر، موقع قاعدگی خون زیادی با سرعت زیاد ازم خارج شد،  و در نتیجه مجبور شدم هر یک ساعت یه تامپون/نوار بهداشتی به کار ببرم."
مقصر احتمالی : فیبروئیدها(غدهایی  رشته مانند)
دکتر بیل میگه: فیبروئیدها غدهای خوشخیمی هستن که در درون یا در روی دیواره رحم قرار می گیرن. اونا می تونن به کوچیکی یه تخم  سیب درختی یا به بزرگی یه گریپ فروت باشن، و ممکنه تو یه زمان چندتا از اونا در رحم وجود داشته باشن. این غدها معمولا در دهه 30 و 40 زندگی ظاهر می شن،  حدود 40% از زنان در دهه 30 زندگی خود یکی از اونا رو دارن. زنان آمریکایی آفریقایی نسل خطر بالاتری واسه ابتلای به این غدها دارن.
با اینکه فیبروئیدها می تونن دلیل درد بشن، ولی معمولا وجود اونا دلیل شروع یه احساس  دائمی فشار ملایم در ناحیه لگن می شه. دکتر مینکین میگه: هرچه اونا به دیوراه رحم نزدیکتر باشن، خونریزی شدیدتر هستش- این خونریزی ممکنه تابیشتر از  7 روز ادامه یابد یا اونقدر شدید باشدکه مجبور شید هر یک ساعت  یه یا دو بار تامپون/ نوار بهداشتی خود رو تعویض کنین.
خبر خوب اینه که جز در مواردی که فشار در ناحیه لگن خیلی زیاد باشه یا خونریزی زیاد  براتون ایجاد زحمت کنه، احتیاجی  به  هیچ درمانی ندارین. اما اگه درد یا جریان خون  وضع بدی بسازن، دکتر شما با دادن دارو یا در حالتای نادر  پیشنهاد به انجام عمل جراحی واسه برداشتن غدها می کنه.
علامت سوم : "من در تموم طول ماه  در ناحیه لگن درد دارم،  حتی موقع نزدیکی جنسی."
مقصر احتمالی : اندومتریوسیس
اندومتریوسیس وضعیتیه که دلیل روشنی نداره. دکتر بیل در این باره میگه: بافتی که معمولا دیواره داخلی رحم  رو میگیره، جابجا می شه  و بیرون میاد و شروع به رشد در روی ارگانهای مجاور می کنه. این مشکل تقریبا بیشترین حد تا 15 درصد زنان در سنین باروری رو درگیر می سازه و پس از شروع علایم به صورت میانگین حدود 10 سال زمان میبره تا تشخیص داده بشه. تشخیص اون سخته  و بخشی از این سختی به این دلیله که خیلی از زنان فکر می کنن که اون فقط  انقباض و گرفتگی شدید مربوط به قاعدگیه  و پس واسه آزمایش به سراغ متخصص نمی رن.
اندومتریوسیس معمولا دلیل درد شدید در ناحیه زیر شکم –  و بعضی مواقع در کمر و  رانا می شه،  و بیشتر مواقع این درد  با مصرف مسکنای عادی آروم نمی گیره. این درد در هر زمان از ماه  می تونه ظاهر شه.  خونریزی شدید هم می تونه یه علامت اون باشه و همینطور مقاربت دردناک. دکتر مینکین میگه: این احساس به شما دست میده که شما موقع دخول دچار انقباض دردناک میشین و این به خاطر اینه که آلت همسرتون به بافت رشد یافته در خارج از رحم شما برخورد می کنه.
این علایم واسه شما آشنا هستن؟ در این صورت از متخصص زنان خود وقت ملاقاتی بگیرین.  اگه اون واسه شما تشخیص اندمتریوسیس داد،  قرصهای پیشگیری از بارداری و یا دیگه هورمونها می تونن رشد بافت  اضافی رو از جا در آورد کنن . در موارد شدید، ممکنه واسه کم شدن اندازه بافت تشکیل شده در خارج از رحم، نیاز به انجام عمل جراحی باشه.
 علامت چهارم:" از شدت درد درد در ناحیه زیر شکم و پهلو، دولا میشم و  دچار تب میشم."
مقصر احتمالی : مریضی التهابی  لگن
درد سخت و طاقت فرسای لگن که می تونه روزا، هفته ها و یا ماه ها ادامه یابد و ممکنه  همراه با تب باشه،  دفع  دردناک ادرار و  یا  ترشحات سبز رنگ  یا زردرنگ ،  علایمی از مریضی التهابی لگن(PID) هستن که یه عفونت جدی  بخش فوقانی دستگاه تولید مثله. مریضی PID معمولا نتیجه یه  عفونت  درمان نشده کلامیدیا(یه جور باکتری که دستگاه تناسلی  زن و مرد رو گرفتار می سازه) یا سوزاک  است، از اونجا که بیماریای مسری مقاربتی ممکنه هیچ علامتی نداشته باشن، پس بعضی وقتا شما تا وقتی که باکتری در ناحیه بزرگی گسترش نیافته، متوجه ابتلای خود نمی شین.
دکتر بیل میگه: نکته بسیار مهم و حیاتی اینه که PID رو به سرعت درمان کنین، چون ممکنه بافت همبند زخم( محل درمون زخم) در لوله های  رحمی شما شکل بگیره که این می تونه به ناباروری برسه.
پس اگه به این مورد مشکوک هستین فورا به دکتر متخصص مراجعه کنین. اون آزمایشهای لازم رو انجام میده و اگه شما بهPID  گرفتار باشین، براتون آنتی بیوتیک تجویز می کنه. با این کار همه دردهایی که PID  واسه شما به وجود آورده به سرعت از بین می رن پس مراجعه به دکتر رو به تعویق نندازین.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • اشتباهاتی که هر ماه در زمان قاعدگی انجام می دید؟!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *