4 خطر حمام برای سالمندان

No Comments

4 خطر حموم واسه سالمندان

استحمام با اینکه کاری ساده و روزمره به نظر میاد، ولی همین کار ساده و روزمره می تونه با خطرها و عوارضی همراه باشه؛ مخصوصا واسه سالمندان که احتمال لیزخوردن و زمین خوردنشون در حموم بیشتر و احتمال شکستگی استخون شون در اثر اینجور واقعه ای هم بیشتر از سایرینه.

این مطلب شما رو با عادی ترین خطرات حموم رفتن در دوران سالمندی و راهکارهای مقابله با اون آشنا می کنه.

 

1- خطر لیز خوردن

بیشتر سالمندان در حموم در اثر سرگیجه و یا از دست دادن تعادل ممکنه زمین بخورند و دچار آسیب ‏شن. پس انجام اقدامای ایمنی که احتمال لیزخوردن رو کم کنه، اهمیت زیادی داره. اولین کار، ایمن کردن کف حمامه که احتمال سرخوردن روی اون زیاده.

 

هم اینکه در حموم، مواد بهداشتی ای استفاده می شه که باقیمونده اونا به دیواره ها و کف حموم می چسبن و می تونن این سطوح رو لغزنده کنن. افراد سالم و جوون تر ممکنه وقتی که روی این سطوح لیز پا می ذارن، تعادل خود رو حفظ کنن، اما فردی که مشکل تعادل داره یا سالمنده، سر می خوره و زمین میفته.

 

راه حل: کف حموم رو با کف پوش‏های پلاستیکی بپوشونین و صندلی و چهارپایه ای هم در حموم بذارین. صابون رو هم در ظرفی بذارین تا احتمال افتادن اون روی زمین و در آخر لیز خوردن کم شه.

 

 

بهترین نوع وان، وانایی با دیواره کوتاه و کف ناصاف و دارای شیاره. حتما در کنار شیر آب و دوش حموم واسه حفظ تعادل، دستگیره و میله نصب کنین. بعضی وقتا کارخانه سازنده روی دیواره سمت راست یا چپ یا بعضی وقتا روی هر دو دیواره دستگیرهایی از جنس استیل نصب می کنه. بعضی وقتا هم هنگام ساخت، فضای کوچیکی روی دیواره بوجود میاره تا از اون بشه به جای دستگیره استفاده کرد.

 

در سالمندانی که روی صندلی چرخ دار هستن یا قدشون خمیده شده و از عصا استفاده می‏کنن، ارتفاع دستگیره‏ها باید متناسب با محدوده دسترسی شون نصب شه.

از خطرهای به کار گیری بخاری برقی در حموم، برق گرفتگی و هم سر خوردن و افتادن روی اون و سوختگی شدیده

2- خطر نور سفید

درخشش نور در حمامی که کاشیای اون سفیده، ممکنه باعث سرگیجه و به هم خوردن تعادل فرد و بعضی وقتا کوررنگی کوتاه مدت شه؛ به خصوص در سالمندانی که بینایی اونا ضعیفه.

 

دیده نشدن آب روی کاشی سفید هم احتمال سرخوردن رو زیاد می کنه.

 

راه حل: بهتره لامپای معمولی رو با شکلای جور واجور مات اونا عوض کنین.

 

اضافه کردن یه ردیف کاشی با رنگی متفاوت در وسط دیوار هم می تونه درخشش نور سفید رو بشکنه و به سالمندانی که مشکل تعادل یا بینایی دارن، کمک کنه.

 

3- خطر سوختگی

بعضی سالمندان، مخصوصا دیابتیای سن و سال دار، حساسیت و توانایی درک دما رو از دست میدن و ممکنه پوستشون بر اثر تماس با آب داغ، بدون اینکه فهمیده باشن، دچار سوختگی شه.

 

راه حل: شیر آب سرد و گرم باید با رنگ یا نشونه های واضحی مشخص شده باشه، مثلا شیر آب سرد با رنگ آبی و شیر آب گرم با رنگ قرمز.

 

هم اینکه پیشنهاد می شه شیره های آب رو به سنسور گرمایی مجهز کنین تا گرما آب از دمای تعیین شده بالاتر نره.

 

4- خطر برق گرفتگی

بعضیا عادت دارن واسه گرم کردن حموم واسه افراد سالمندی که به سرما حساس هستن، از بخاری برقی استفاده کنن.

 

حتی به کار گیری وسایل ساده برقی، مثل سشوار و ریش تراش در نزدیکی آب خطر برق گرفتگی داره، چه برسه به بخاری برقی!

 

یکی دیگه از خطرهای به کار گیری بخاری برقی در حموم، سر خوردن و افتادن روی اون و سوختگی شدیده.

 

راه حل: از شوفاژ واسه گرم کردن حموم استفاده کنین.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *